title: "100ICLCR5 in-Ceiling Loudspeakers"
brand: "focal"
price: "€ 888.63"
in_stock: true
reviews_count: 2
category: "Focal"
url: https://www.desertcart.sk/products/109337365-100iclcr5-in-ceiling-loudspeakers
---
**Brand:** focal
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎬 Elevate your home cinema with invisible power and precision sound!
## Quick Answers
- **What is this?** 100ICLCR5 in-Ceiling Loudspeakers by focal
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- focal enthusiasts
## Why This Product
- Trusted focal brand quality
## Key Features
- • **Precision Audio Tuning:** Adjustable aluminum inverted dome tweeter for tailored sound clarity
- • **French Engineered Excellence:** Crafted by Focal in France for premium acoustic performance
- • **Seamless Ceiling Integration:** Discreet design that elevates your home cinema without clutter
## Overview
## Description
The 100ICLCR5 in-ceiling loudspeakers can be highlighted for their acoustics performances and compact design. Here is the masterpiece for your Home Cinema system (in dedicated rooms or living rooms), installed in the ceiling which reinforces classic Hi-Fi loudspeakers or in-wall loudspeakers. It is also ideal for very large rooms without any rear wall nearby. Five possible applications: front left, center or right channels, rear left and rear right channels. This in-ceiling loudspeaker has a new aluminum inverted dome adjustable tweeter, more compact, improving the sound dispersion. Its two drive units are also equipped with a new Polyglass cone (5” – 13 cm). A new crossover improves the off-axis listening and avoids the “shower effect”. Its three position switch allows choosing the left, center or right channels to adjust the treble level. This product can be installed everywhere thanks to a compact design with the speaker driver’s basket and chassis being redesigned as one only piece, frameless square and circular front grilles. Drivers: 2 x 5" (13cm) Polyglass woofers, 1" (25mm) inverted dome tweeter, 8" (21cm) Polyglass passive radiator Sensitivity: (2.83V/1m) 92dB Frequency response: (+/-3dB) 65Hz - 23kHz Low frequency point: (-6dB) 55Hz Nominal impedance: 8 Ω Minimal impedance: 4.6 Ω Recommended amplifier power: 25 - 120W External dimensions (HxWxD): 13 15/16" x 13 15/16" x 5 5/16" (354 x 354 x 150mm) Cut-Out diameter (HxW): 12 15/16" x 12 15/16" (328 x 328mm) Depth from wal: 6" (152mm) Net weight (with front grille): 11.6lbs (5.3kg) Packing dimensions (WxDxH): 16 1/16" x 16 1/16" x 7 1/2" (408 x 408 x 190mm) Total weight (with packaging): 15.8 lbs (7.2kg)
Review: Great speakers! - Solid built unit. Focal always delivers!
## Features
- A Home Cinema system totally integrated into the ceiling for total discretion
- Product designed and developed in France by Focal
- Very balanced mid-range for improved intelligibility for Home Cinema set-ups
|---------------|-------|
| ASIN | B07L6N9BQ5 |
| Additional Features | Aluminum Inverted Dome Adjustable Tweeter |
| Antenna Location | home |
| Audio Driver Size | 5 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Surround |
| Best Sellers Rank | #235,875 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #429 in Ceiling & In-Wall Speakers |
| Built-In Media | F100ICLCR5 |
| Color | white |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, Laptop, Television |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Manual" or "Physical Controls |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars 2 Reviews |
| Enclosure Material | Aluminum, Polyglass (Not Obtainable for primary body material) |
| Frequency Response | 23000 Hz |
| Impedance | 8 Ohms |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 16.54"D x 15.75"W x 16.54"H |
| Item Weight | 16.93 Pounds |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Focal |
| Model Name | F100ICLCR5 |
| Model Number | F100ICLCR5 |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Number Of Circuits | 1 |
| Number of Audio Channels | 5.0 |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Series Number | 3544053691367 |
| Speaker Maximum Output Power | 100 Watts |
| Speaker Size | 5 Inches |
| Speaker Type | Surround Sound |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Tweeter Diameter | 100 Hundredths-Inches |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 2-Year Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Woofer Diameter | 5 Inches |
## Product Details