| ASIN | B0144YYBSE |
| Best Sellers Rank | #147,226 in Kitchen & Dining ( See Top 100 in Kitchen & Dining ) #261 in Waffle Irons |
| Brand | Cuisinart |
| Brand Name | Cuisinart |
| Color | Silver |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 6,001 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00086279212207, 10086279212204 |
| Included Components | waffle maker |
| Item Dimensions D x W x H | 8"D x 13"W x 15"H |
| Item Type Name | Waffle Maker |
| Item Weight | 3.18 Kilograms |
| Manufacturer | Cuisinart |
| Material | Stainless Steel |
| Material Type Free | BPA Free |
| Number of settings | 5 |
| Other Special Features of the Product | Includes Measuring Cup and Recipes |
| Part Number | WAF-V100P1 |
| Product Dimensions | 8"D x 13"W x 15"H |
| Product Style | Round Vertical |
| Special Feature | Includes Measuring Cup and Recipes |
| UPC | 086279212207 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 |
| Warranty Description | Limited 3-Year Warranty |
| Warranty Type | Limited Warranty |
| Wattage | 1250 watts |
A**I
Best waffle maker!!
This is the second waffle maker I've tried, and it works significantly better than my old one. There are just so many features I like about this waffle maker: - Small footprint makes it easier to storage in my kitchen, where cabinet space is limited. - It beeps to let you know when you waffle is done (based on your preferred darkness-setting, 1-5), so you won't under or over cook it. This was a BIG improvement from my prior waffle maker, where I'd regularly undercook waffles. - Easy to use - you just dump your waffle mixture into the top of the machine and... that's it! - It gives you a PERFECT exterior. I use the "3" setting, and I got a nice light brown, slightly crispy exterior. YUM! Additionally, clean up was pretty easy, although I do wish I could give it a quick rinse in the sink (the instructions say to wipe down with a cloth instead). As a bonus, I liked the recipes I tried from the included booklet. Yesterday we made the lemon poppy seed waffles and they were a big hit with my kids!