| ASIN | B017T2J2NC |
| Actuator Type | Hinge Lever |
| Best Sellers Rank | #247,645 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #608 in Electric Plugs |
| Brand | SSC Controls |
| Brand Name | SSC Controls |
| Circuit Type | 2-way |
| Compatible Devices | Power tools, grinders, sanders, vacuums, routers, meat grinders |
| Connectivity Protocol | X-10 |
| Connector Type | Plug In |
| Contact Material | Stainless Steel Or Brass |
| Contact Type | Normally Open |
| Control Method | Touch |
| Control Type | Physical Foot Control |
| Controller Type | Foot Switch |
| Current Rating | 15 Amps |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 945 Reviews |
| International Protection Rating | IP20 |
| Item Dimensions | 4.6 x 3.4 x 1.5 inches |
| Item Weight | 1.96 Pounds |
| Manufacturer | SSC Controls |
| Material Type | steel |
| Model | S100-1501 |
| Mounting Type | Plug-In Mount |
| Number of Items | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Operating Voltage | 125 Volts |
| Operation Mode | ON-OFF |
| Part Number | S100-1501 |
| Specification Met | Csa Standards |
| Switch Type | Foot Switch |
| Terminal | Spdt |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Wattage | 1875 watts |
R**S
Should last for years.
Very impressive. Works like it should. I would definitely recommend this product.
D**R
foot switch
works well
H**S
Super handy
W**S
Made in USA, tough as a brick.
O**O
Heavy duty built tough.
J**.
Excellent footswitch
R**E
USA Quality at Import Price
The case is metal, UL rated, made in USA, 12 AWG wire, moulded piggyback plug with ground wire, strain relief where wire enters metal pedal. The metal case should last a long time. It plugs into power source, and tool plugs in piggy back style. I use it on a DeWalt table saw, and DeWalt scroll saw (not at the same time). This would also be great for a lathe or any tool up to 15 A. The tool still has its on/off switch, so you can disable the tool and there is no chance of it starting up if someone steps on the switch. Or, simply lift it off the floor when not in use. This is a deadman switch -- if operator lifts foot off switch then power is cut-off.