title: "(94124) ILKAR7L11 Laser Iridium Spark Plug"
brand: "ngk"
price: "€ 71.85"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Ngk"
url: https://www.desertcart.sk/products/267082419-94124-ilkar7l11-laser-iridium-spark-plug
store_origin: SK
region: Slovakia
---
**Brand:** ngk
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Ignite your drive with NGK’s cutting-edge spark plug tech!
## Quick Answers
- **What is this?** (94124) ILKAR7L11 Laser Iridium Spark Plug by ngk
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- ngk enthusiasts
## Why This Product
- Trusted ngk brand quality
## Description
NGK ILKAR7L11 (94124) SPARK PLUG
Review: Caras, pero las mejores
Review: fyi this is a single plug...the other q and a respondent is incorrect..one plug per purchase
## Features
- Fit type: Vehicle Specific
- Laser welded Iridium center electrode tip ensures high durability and greater spark
- Platinum disc welded to backside of ground electrode provides long life
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00P179CW4 |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (195) |
| Date First Available | 1 January 2024 |
| Exterior | Painted |
| Item Weight | 40 g |
| Item model number | 94124 |
| Manufacturer | NGK |
| Manufacturer Part Number | ILKAR7L11 |
| Model | 94124 |
| OEM Part Number | PE5R-18-110 |
| Position | Outside |
| Product Dimensions | 20.14 x 12.79 x 9.51 cm; 40 g |
## Product Details
- **Core material:** Iridium
- **Thread size:** RM
- **Top material type:** Metal
- **Vehicle service type:** UTV
## Images
## Questions & Answers
**Q: This work for a mazda 3, 2012 skyacti. 2.0???**
A: Yes, this is what I used when I changed my spark plugs on the Mazda 3, 2012 Skyactiv 2.0.
**Q: What size spark plug socket for ILKAR711 plugs? I’ve seen 9/16, 14mm and 5/16**
A: 14 mm works the best. The others are not long enough to cover the whole spark plug. I got my 14 mm socket at O’reilly auto parts but you will need an extension.
A: NGK iridium is the OEM part. The only difference is one is labeled Mazda and one is labeled NGK
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by X***O on 21 June 2025*
Caras, pero las mejores
### ⭐⭐ Review
*by S***0 on 26 August 2017*
fyi this is a single plug...the other q and a respondent is incorrect..one plug per purchase
*by S***S on 1 April 2025*
Det påstås att av alla tändstift som säljes på nätet är 60% förfalskningar. Jag köpte dess från Amazon för att de säljes av Amazon och inte bara levereras av Amazon. Så man kan vara säkert på ursprunget. Alla gap var exact 1,1mm (0,044”) och alla hade en resistans av ca 4,8 kiloOhm (4-7 är korrekt värde) NGK iridium eller Denso iridium är tändstift som Mazda levererar sina bilar med. Mina tändstift var inte skadade men jag hade föredragit att Amazon skickade tändstiften i hård packet inte i stor kuvert. Overall nöjd.