title: "Polyester Blinds for Windows,Ivory,W70XH130CM"
brand: "zebra blinds"
price: "€ 60.05"
in_stock: true
reviews_count: 8
url: https://www.desertcart.sk/products/363745231-polyester-blinds-for-windows-ivory-w70xh130cm
store_origin: SK
region: Slovakia
---
**Brand:** zebra blinds
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🪟 Elevate your workspace vibe with smart, stylish light control!
## Quick Answers
- **What is this?** Polyester Blinds for Windows,Ivory,W70XH130CM by zebra blinds
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- zebra blinds enthusiasts
## Why This Product
- Trusted zebra blinds brand quality
## Key Features
- • **Flexible Installation:** Fits both inside and outside window mounts for versatile styling
- • **Effortless Maintenance:** Stain-resistant and easy spot clean for a pristine look
- • **Eco-Friendly Energy Saver:** Polyester fabric insulates to reduce heating & cooling costs
- • **Ultimate Light & Privacy Control:** Multi-level adjustment for perfect ambiance and discretion
## Overview
## Description
ZEBRA BLINDS Polyester Blinds for Windows,Ivory,W70XH130CM
## Features
- Material : Polyester.
- Multi-level light control, multi-level privacy control.
- Gentle Wash.
- Lightweight fabric to allow maximum light diffusion..
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Material | Polyester |
| Product Dimensions | 130L x 70W Centimeters |
| Colour | IVORY |
| Opacity | 100 Inches |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Specific Uses For Product | Window |
| Room Type | Kilograms |
| Operation Mode | Manual |
| Special Feature | lined |
| Shape | Rectangular |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
| Item Weight | 1 kg |
| Product Care Instructions | Spot Clean |
| Size | 2Ft 4in x 4Ft 3in (W x H) |
| Mounting Type | Inside Mount, Outside Mount |
| Number Of Panels | 1 |
| Style | modern |
| Pattern | Solid |
| Manufacturer | Zebra Blinds, 9846400992 |
| Manufacturer | Zebra Blinds |
| Country of Origin | India |
| Item model number | Blinds_IND_LAVENDER_W70XH150CM |
| ASIN | B07V3HHT2F |
## Product Details