| ASIN | B002GU6QGE |
| Best Sellers Rank | #480,989 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #135 in Spade Drill Bits |
| Brand Name | Bosch |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (443) |
| Cutting Diameter | 6 Inches |
| Finish Types | Brushed |
| Global Trade Identification Number | 00000346390513, 00754262159449 |
| Included Components | Unit^Instruction Guide |
| Item Type Name | Straight Spade Drill Bit Extension |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Manufacturer | Bosch |
| Material Type | Blend |
| Model | DSBE1006 |
| Point Style | threaded tip |
| Shank Type | Threaded |
| Surface Recommendation | Metal,Steel,Wood |
| Tool Flute Type | Threaded |
| UPC | 754262159449 000346390513 |
| Unit Count | 1.0 Count |
A**R
Tool
Good product
H**T
Better than expected
I have a set of standard length (6") Bosch DareDevil spade bits and needed to do a hole through about 6" of wood studs at the corner of a room for new wiring, just a little too deep for the standard length. I got this extension despite the pretty negative reviews. It worked perfectly. It held tight even though the drilling was tough and I had to use an impact driver instead of a drill in order to get the hole finished. The set screws are not the way I would have liked this to be designed, but they work, and you don't need to tighten them unreasonably. The connection to the spade bit held firm under considerable torque, and did not pull out when I pulled back to remove the bit. The advantage of this over some others I saw is that the cross section at the connection is small, so you can use it with the small bits, while the others I looked at have a fat connecting device and can't be used with the smaller spade bit diameters. The DareDevil spade bits themselves are vicious in the way they bite through wood. Really happy with them too. This is a very inexpensive item and I would certainly recommend it.