The Milwaukee M18BPD-402C is a compact 18V percussion drill equipped with a high-performance 4-pole motor, dual 4.0Ah lithium-ion batteries, and an 80-minute rapid charger. Featuring a 13mm chuck, it drills up to 13mm in steel and 38mm in wood, making it a versatile, portable powerhouse for professionals who demand efficiency and reliability on every job.
| ASIN | B00J5DJ34M |
| Amperage | 4 Amps |
| Battery Capacity | 4 Amp Hours |
| Best Sellers Rank | 466,256 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 452 in Hammer Drills |
| Brand | Milwaukee |
| Colour | Black |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (18) |
| Drill Type | Combination Drill |
| Drilling Capacity Metal | 13 Millimetres |
| Drilling Capacity Wood | 38 Millimetres |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 04002395003372 |
| Included Components | 2 x 4.0Ah batteries, charger, case |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 37L x 12W x 31H centimetres |
| Item Type Name | Combi Hammer Drills - Cordless |
| Item Weight | 100 Grams |
| Manufacturer | Milwaukee |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year warrenty. |
| Maximum Chuck Size | 13 Millimeters |
| Maximum Rotational Speed | 22 feet/sec |
| Model Number | MILM18BPD4 |
| Part Number | MILM18BPD4 |
| Power source | Battery Powered |
| Special Features | Compact |
| Unit Count | 1.0 count |
| Voltage | 18 Volts |
J**.
Good drill
Best drill i have had in 76 years.battery lastd along time with a quick charge time.
B**N
Great bit of kit plenty of power very well made
M**E
Great product and customer service
A**R
Built to last and packs a lot of torque
F**M
A very nice piece of kit with plenty of power
The quality feel is matched by its performance. A very nice piece of kit with plenty of power.
A**R
Beant shaft
Milwaukee M18BPD-402C 18V Li-ion Compact Percussion Drill 2 x 4.0ah Batteries