The Cotherm 14" Replaceable Unventilated Heater Element ELE14IN800UNV is a high-performance immersion heater featuring a durable 8mm Incoloy element, 3220 watts of power, and built-in secondary protection. Designed for easy installation and broad compatibility with leading unvented water heater brands, it ensures efficient, reliable heating and enhanced safety for your home.
| ASIN | B0BPJPDT2L |
| Best Sellers Rank | 21,394 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 12 in Water Heaters & Parts |
| Brand | Generic |
| Colour | white, brass, grey |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (73) |
| Included Components | Immersion Heater and thermostat |
| Item Length | 14 Inches |
| Item Type Name | Immersion Heater |
| Manufacturer | Cotherm |
| Material Type | Brass |
| Unit Count | 1.0 count |
| Wattage | 3220 watts |
M**K
Good product
Easy to fit and connect and works well.
A**R
Heater
Good price Works Fits
S**K
Cotherm 14" Replacement Unvented Immersion Heater Element ELE14IN800UNV FRANCE