brand: "ispring"
price: "€ 315.79"
in_stock: true
reviews_count: 7
category: "I Spring"
store_origin: SK
region: Slovakia
---
**Brand:** ispring
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💧 Stay ahead of sediment—clean water, zero downtime!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- ispring enthusiasts
## Why This Product
- Trusted ispring brand quality
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B084MM7WZ9 |
| Batteries Required? | Yes |
| Batteries included? | Yes |
| Best Sellers Rank | 414,903 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 316 in Under-Sink Filters |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (440) |
| Date First Available | 29 Aug. 2023 |
| Flow rate | 35 Gallons Per Minute |
| Installation method | Whole House |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 2.7 kg |
| Item model number | WSP100ARB |
| Manufacturer | iSpring |
| Number of Pieces | 1 |
| Part number | WSP100ARB |
| Pattern | Water Filter |
| Power source type | Corded Electric |
| Product Dimensions | 50.8 x 25.4 x 15.24 cm; 2.7 kg |
| Size | 100 Micron |
| Special Features | Built-in automatic download module |
| Style | 100 micron |
## Product Details
- **Capacity:** 35 gallons
- **Included components:** filter
- **Installation type:** Whole House
- **Material:** Brass
- **Package information:** Bottle
- **Power source:** Corded Electric
- **Product dimensions:** 12L x 12W x 35H centimetres