title: "Drum Polishing Machine R7402-120-1fiber"
brand: "maxxt"
price: "€ 579.33"
in_stock: true
url: https://www.desertcart.sk/products/598475900-drum-polishing-machine-r7402-120-1fiber
store_origin: SK
region: Slovakia
---
**Brand:** maxxt
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Polish like a pro, power through every project!
## Quick Answers
- **What is this?** Drum Polishing Machine R7402-120-1fiber by maxxt
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- maxxt enthusiasts
## Why This Product
- Trusted maxxt brand quality
## Key Features
- • **Ergonomic center-balanced design:** Effortless control that keeps you in command all day long.
## Overview
## Description
MAXXT Drum Polishing Machine R7402-120-1fiber
## Features
- Powerful 10-amp motor suitable for heavy-duty industrial construction work
- Additionally it comes with a 120 (45") 120mm X 4" (100mm) nylon drum wheel ready to use right out of the box
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Specific uses for product | Automotive |
| Amperage | 10 Amps |
| Voltage | 120 Volts |
| Maximum power | 1300 Watts |
| Manufacturer | MAXXT |
| Part number | R7402-120-1 |
| Item Weight | 6.24 Kilograms |
| Package Dimensions | 57.15 x 23.49 x 14.73 cm; 6.24 kg |
| Item model number | R7402-120-1 |
| Color | Silver |
| Wattage | 1300 watts |
| Item Package Quantity | 1 |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
## Product Details
- **Included components:** Handles
- **Material:** Stainless Steel
- **Colour:** Silver
- **Power source:** ac
## Images
## Available Options
This product comes in different **Model** options.
## Frequently Bought Together
- 60 Grit Abrasive Nylon Drawing Wheel,4.7" x 4" Surface Conditioning Tool Drum,Burnishing Polishing Tool for Metal Polishing Paint, Rust, Oxidation
- SHITIME 4.7" x 4" Stainless Steel Wire Brush Drum Surface Conditioning Tool, Drawing Wheel Wire Wheel Burnishing Tool for Metal Surface Polishing Grinding Removing Rust-3/4 Quad Keyway(0.3 mm Wire)