title: "AUDIOLAB6000A 100-watt Stereo Integrated Amp/Bluetooth DAC - Black"
brand: "audiolab"
price: "€ 2061.39"
---
# ES9018K2M high-performance DAC 100W power output Bluetooth aptX wireless AUDIOLAB6000A 100-watt Stereo Integrated Amp/Bluetooth DAC - Black
**Brand:** audiolab
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎧 Elevate your sound game—where vintage warmth meets cutting-edge clarity.
## Quick Answers
- **What is this?** AUDIOLAB6000A 100-watt Stereo Integrated Amp/Bluetooth DAC - Black by audiolab
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- audiolab enthusiasts
## Why This Product
- Trusted audiolab brand quality
## Key Features
- • **Smart & Sleek Automation:** 12V trigger and auto standby features optimize your setup and save energy without lifting a finger.
## Overview
The Audiolab 6000A is a 100-watt stereo integrated amplifier featuring Bluetooth aptX for wireless high-quality streaming, a premium ES9018K2M DAC for superior digital audio conversion, and a dedicated MM phono input for vinyl enthusiasts. Its separate pre-power sections offer flexible setup options, while smart automation via a 12V trigger and auto standby enhances convenience and energy efficiency.
## Description
AUDIOLAB6000A 100-watt Stereo Integrated Amp/Bluetooth DAC - Black
## Features
- Bluetooth aptX, DAC – ES9018K2M
- Dedicated high performance MM phono input
- Separate pre–power sections for flexibility
- Automatic equipment activation via 12V trigger
- Auto standby function
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07HS4175G |
| Batteries | 2 AA batteries required. |
| Best Sellers Rank | #84,384 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #332 in Power Amplifiers #1,528 in Audio Component Amplifiers #26,067 in Music Recording Equipment |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (76) |
| Date First Available | September 28, 2018 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 17 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 13 x 17.5 x 3.15 inches |
| Item model number | 6000A |
| Manufacturer | Audiolab |
| Manufacturer Part Number | 6000ABK |
| Material | Copper, Aluminum |
| Maximum Supply Voltage | 12 Volts |
| Mirror Adjustment | Button Control |
| Model | 6000A Play |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Output Power | 50 Watts |
| Package Type Name | Electronics Retail Box |
| Product Dimensions | 13 x 17.5 x 3.15 inches |
| Specification Met | CE |
| UPC | 703341590406 703341425166 |
| Voltage | 100 Volts |
## Product Details
- **Item dimensions L x W x H:** 33 x 44.5 x 8 centimetres
- **Voltage:** 100 Volts
- **Manufacturer:** Audiolab
## Images
## Frequently Bought Together
- WiiM Ultra Music Streamer & Digital Preamp | 3.5" Touchscreen, Compatible with Google Cast & Alexa, Stream Spotify, Amazon Music, Tidal & More | HDMI ARC, Phono Input & Headphone Output | Space Gray