title: "ILUMINAR LPRS-32-24 / LPRS-32-24 License Plate Recognition Camera System"
brand: "iluminar"
price: "€ 18.97"
in_stock: false
store_origin: SK
region: Slovakia
---
# ILUMINAR LPRS-32-24 / LPRS-32-24 License Plate Recognition Camera System
**Brand:** iluminar
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- iluminar enthusiasts
## Why This Product
- Trusted iluminar brand quality
## Description
Capture Range up to 32' (10 m) IP67-Rated Cable High Shutter Speed of 1/1,000 Second Capture Speed of up to 30 mph Black Powder-Coated Finish The Iluminar LPRS-32-24 License Plate Recognition Camera System has been designed to capture license plates 24/7, irrespective of the lighting conditions or the speed with which the vehicle is traveling. A high-resolution camera in the LPRS provides high-quality images across the complete spectrum. The LPRS is an all-in-one system integrating a camera, lighting, filter, lens, and electronic synchronization control into a single enclosure. Each unit is pre-calibrated and tested for simple installation. A unique cabling and power system ensures simple installation, minimizing time spent on site. The camera provides a standard 1 V peak-to-peak video output, which can be used with any LPR software engine.  24 hour license plate capture No sunlight or headlight glare No motion blur Stylish compact all-in-one unit No set-up required With 24 VDC or 24 VAC input